Reçete Nasıl Okunur

Reçete Nasıl Okunur

Tüm markalar kendi seçtikleri stil ve malzemelere göre üretim yaptırırlar. Her markanın farklı temel eğri ve standartları vardır . Claro marka Temel eğri (Bace Curve) 8,6 ve lens çapı (Dia) 14.00 mm ‘dir

TEMEL EĞRİ (Base Curve): Lensin iç eğrilik değeridir. Baz eğrisi, temel eğri olarak da adlandırılır.
Lens çapı (Dia): Kontak lensin çapı anlamına gelir. Lensin bir kenarından diğer kenarına uzunluğunun mm cinsinden ölçümüdür.

OD: Sağ Göz
OS: Sol Göz
OU: Her iki göz
Vp: Numarasız

Kontakt lensin reçetede güç “PWR” veya küre “SPH” olarak belirtilen küresel gücü, diyoptri “D” olarak adlandırılan bir lensin odak uzunluğunun tersine eşit bir ölçü biriminde hesaplanır. Bir merceğin dioptri gücü, hipermetrop artı işareti (+) ile ve miyop ise eksi işareti ( – ) ile gösterilir.

Miyopi: Gözün yapısının normalden uzun olması sonucu görüntünün retina tabakasının önünde odaklanması ve buna bağlı kişinin uzağı net görememesidir. Miyoplar uzağı bulanık görür, yakını ise net görürler.

Hipermetrop: Gözün ön-arka çapının normalden kısa olması sonucu görüntünün retina tabakasının arkasına odaklanması ve buna bağlı kişinin yakını net görememesidir. Hipermetroplar yakını bulanık görür, uzağı ise net görürler. . Hipermetropinin zıttı miyopidir.

Astigmat: Kornea, ışığı farklı bir kuvvette kırar ve ışınlar birden fazla noktaya düşer. Bu nedenle kişi nesneleri net göremez; bulanık ve kırık görür. Astigmat, torik kontakt lenslerle düzeltilebilir.

Eksen (Axs,: Silindir düzeltmesinin nereye yerleştirilmesi gerektiğini belirten bir ölçüm olan astigmatizmanın oryantasyonunu gösterir. Silindir yukarı ve aşağı veya yana, 90 derece veya 180 derece çalışır.

Bir yanıt yazın

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

CLARO® Lens | Destek
Sohbete Başla!